1. Úvod
  2. člen teamu

1. člen teamu

Prof. ADAM DOLNÍK, PhD

Adam je celosvětově uznávaný vyjednavač, jehož hlavní pracovní náplní je vyjednávání o životy rukojmích držených teroristickými organizacemi, kriminálními skupinami, pirátskými gangy, povstaleckými skupinami, milicemi a státními aktéry kdekoli na světě. Adam také radí nadnárodním korporacím a dalším klientům v privátního sektoru při komplikovaných a nátlakových vyjednáváních, často v zemích a kontextech kde západní standardy a obchodní normy nejsou respektovány.

V minulosti Adam působil mj. jako hlavní expert na vyjednávání únosů u UNCCT –Protiteroristického Centra OSN v New Yorku, a je jediným civilním členem Mezinárodní pracovní skupiny vyjednavačů INWG, která sdružuje zástupce národních vyjednávacích týmů z celého světa. Jako instruktor pravidelně přednáší pro vyjednávací, protiteroristické, zpravodajské a diplomatické složky po celém světě (dosud ve více než 65 zemích). Mezi jeho klienty patří mj. Útvar pro krizové vyjednávání FBI, Velitelství speciálních operací Americké armády, New York City Police Department (NYPD) a národní a policejní vyjednávací týmy Velké Británie, Austrálie, Kanady, Izraele, Japonska, Nizozemí, Jihoafrické republiky, Norska, Chile, Belgie, Jižní Koreje, Kolumbie, Hongkongu, Filipín, Spojených arabských emirátů, Nového Zélandu, Turecka a mnoho dalších.

Mezi speciální výcviky, které Adam sám jako student absolvoval, patří například Národní vyjednávací kurzy americké FBI v Quanticu a britského Scotland Yardu v Hendonu, kurz OSN na vyjednávání s únosci v Nairobi či policejní kurz technik utajených vyjednávání v Manchesteru. Adam v minulosti také působil jako profesor a výzkumník terorismu na univerzitách v USA, Austrálii, Singapuru a Německu. O této problematice napsal šest knih (např. Understanding Terrorist Innovation: Technology, Tactics and Global Trends, Negotiating Hostage Crises with the New Terrorists, Negotiating the Siege of Lal Masjid), a publikoval více než 60 studií a odborných článků. Mezi země, které Adam během své kariéry pracovně navštívil, patří např. Čečensko, Afghánistán, Pákistán, Libanon, Uganda, Súdán, jižní Filipíny, Demokratická republika Kongo, Nigérie, Kolumbie, Myanmar, Kamerun, Indonésie, Kazachstán, Etiopie, Jižní Súdán, Tunisko, Alžírsko, Peru, Mauritánie, Indie, Čína, Jihoafrická republika atd.


Adam

(Rabat 2017) AD jako hlavní expert na vyjednávání únosů u UNCCT –Protiteroristického Centra OSN v New Yorku, přednáší o vyjednávaní s únosci pro nevládní organizace poskytující humanitární pomoc v konfliktních zónách:


(Alžír 2015) AD jako hlavní expert na vyjednávání únosů u UNCCT –Protiteroristického Centra OSN v New Yorku, přednáší o vyjednávaní s únosci pro vládní bezpečnostní složky všech zemí severní Afriky:


(Německo 2015) Přednáška v rámci programu na terorismus a bezpečnostní studia amerického ministerstva obrany pro plukovníky a generály ze 74 zemí:


Izrael (2013) Keynote speech o současném stavu al Kajdy na Světovém summitu o boji proti terorismu (World Summit on Counterterrorism) v izraelské Herzlyii, kam je AD každoročně zván jako jeden z hlavních přednášejících:


(Pákistán 2008) Uvnitř Rudé mešity (Lal Masjid) v Islámábádu, která sloužila jako výcvikové centrum pro sebevražedné útočníky. V roce 2007 byl proti mešitě proveden pakistánskou armádou ozbrojený zásah, při kterém zemřelo vice než sto lidi:

Foto: Michael Tomeš, Forbes


Foto: Hyde Park Civilizace


Reprofoto: CNN Prima News


Foto: Hyde Park Civilizace